Terzioğlu : Ticaret “yaptırım” dinlemez

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Amerika ile Türkiye arasında yaşanan siyasi gerginliğin iki ülke dış ticaretine yansımayacağını vurguladı. Başta deri ve hazır giyim üreticileri olmak üzere Türk ihracatçıların son dönemde ABD’nin çeşitli eyaletlerinde birçok yeni iş bağlantıları kurduklarını hatırlatan Terzioğlu, diğer taraftan TL’nin dolar karşısında gerilemesinin etkisiyle ABD’li ithalatçıların da Türkiye’den yaptıkları alımları artırmaya yöneldiklerini ifade etti.

AMERİKALI Rahip Brunson’a ev hapsi verilmesiyle başlayan siyasi gerginliğin kısa süre sonra sona ereceğine inandıklarını belirten Terzioğlu, “Brunson’a ev hapsi verilmesi aslında büyük bir jest. Hukuki süreci devam eden bu davadan ötürü ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını açıklamasını kabul edemiyoruz. Türkiye bir hukuk devletidir” dedi.

Türkiye ile ABD arasında zaman zaman bu tür gerginliklerin yaşandığını söyleyen Terzioğlu, ABD Büyükelçiliğinin geçen yıl uyguladığı vize işlemlerinin yavaşlatılması kararını hatırlattı. Bu karara haklı olarak Türkiye’nin de aynı şekilde karşılık verdiğini kaydeden Terzioğlu, sorunun bir süre sonra çözüldüğünü dile getirdi. O dönemde de ekonomik ilişkilerde her hangi bir gerilemenin olmadığına işaret eden Terzioğlu, “Amerikalı şirketler siyasi olaylara göre hareket etmezler. Bunu son günlerde yaşadığımız siyasi gelişmelerde de görüyoruz. Aksine Amerikalı şirketler Türkiye ile olan ticaretlerini artırmaya gayret ediyorlar. Ayrıca Türkiye’de potansiyeli yüksek olan enerji, sağlık, turizm gibi sektörlerde işbirliği yapmak için birçok Amerikalı şirketin arayış içinde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.