SAHTE AKREDİTASYON ve DOLANDIRICILIKTA SON NOKTA ! ! ! NAC ve ICCW Adı altında kurulmuş sahte Akreditasyon Birimcikleri

Maalesef ülkemizde gün geçmiyor ki Dolandırıcılar Ülke insanımızı, kendi olmayan budalalıkları ile kandırmaya çalışmasın.

Bu haberimiz de ülke insanımıza sözde eğitim verme bahanesi ile baştan sahtecilikle Akreditasyon sunmaya çalışıyorlar ve yine Ülkemizde Eğitim Danışmanlık adı altında kurulmuş firmalar Edindikleri akrteditasyonun güvenilirliğini sorgulamadan , Güvenli eğitim verdiklerini iddia etmektedirler.

Uluslararası geçerli bir AKREDİTASYON kurumu Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında hizmet faaliyeti gerçekleştirebilmesi için TÜRKAK onayı gereklidir.

Gelelim bu sahte Akreditasyon birimleri nasıl kurulmuş ve nasıl faaliyet göstermektedir ?

Gerekli tüm açıklamalar her ne kadar görsel ve link olarak AŞAĞIDA yer alsada biz yine de özet geçelim.

1-) NAC adı altında kurulmuş olan sözde Akreditasyon kurumu sanki yeri Amerikadaymış gibi sanal ofis kiralayıp , web sitelerinin Domain alınma kısmını her ne kadar gizleselerde aşağıda ki görsellerde mevcut. Ayrıca bu NAC sahtekarları kendilerini APAC (Asya pasifik akreditasyon birliği) ve IHAF ( Uluslararası Helal akreditasyon birimi ) onayı varmış gibi göstermekte olup incelediğinizde veya bu kuruluşlara sorduğunuzda nedense hiç kimse tanımıyor 😊)))

2-) ICCW Gelelim bu Sahte Akreditasyon kurumuna bunlarda NAC ın sahiplerine ait lakin sistemi biraz daha ileri götürüp Telefon aplikasyonu kurmuşlar sistem çok şahane işliyor sizden istedikleri yazılımı telefonunuza indiriyorsunuz sonra bu yazılımın QR okuyucusuna T.C kimliğinizin arkasında ki barkodu okutuyorsunuz bilgileriniz hemen yazılımın bağlı olduğu siteye gidiyor . Gariban vatandaş ise vaybe diyor 😊 sistem süper sertifikamı T.C kimlikten okutuyorum diye avunuyorlar 😊))

İCCW açılımı : international certification center of the world

Böyle bir cümle zaten ingilizcede kurulamaz. 😊 Dünyanın uluslararası sertifika merkezi diye bir cümle olamaz. 😊 bu arada bunların sanal ofis adresi de farklı vay kurnazlar vay 😊:😊:

ASTM-2659 diye bir standart yok 🙂 Bunuda yalnızca ASTM kurumu verebilir. Türkiye’deki TSE gibi.

https://iccw.us/who-we-are/

https://iccw.us/wp-content/uploads/2020/02/CAS-CAP-001-1.jpg

Aşağıda ki görselleri incelediğinizde Eminim Dolandırıcılığın ne boyutlara vardığını sizlerde göreceksiniz.Bu eğitim firmaları da  ICCW Akreditasyonu adı altında sahte belge verdiklerinin belkide farkında veya değil

Educert adlı kuruma ait domain sorgusu ve bilgileri :

Resim-1

İlgili adres       : Demirci Mah. Gümüşlük Cad. Arkın Apt. No:8 Nilüfer / BURSA

İlgili telefon     : 0224 224 08 16

İlgili telefon 2  : 0224 224 25 06

Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Türkiye’de bir eğitim kurumu olduklarını ve global akreditasyon sahibi olduklarını iddia ediyorlar. Gelelim asıl sahtekarlığın düzenlendiği bölümlere;

Educert adlı firmanın akreditasyonlu olduğuna dair sunduğu belgedeki bilgiler:

Resim-2

İlgili adres : Beşevler Mah. Kocayunus Sok. No:2 Arslan Han Plaza Kat:2 No:9 Nilüfer / Bursa

Domain adresinde yer alan adresle aynı adreste değiller.

Global akreditasyona sahip olduğunu iddia ettiği, kendisini akredite eden kurumun web adresi : http://nationalaccreditation.org

Bu sitenin teknik bilgilerini inceliyoruz :

Resim-3

Resim-4

Resim 3 ve 4’te görüleceği üzere “global” olduğu iddia edilen akreditasyon merkezinin sunucuları ve veri bankası “Türkiye”de.

Resim-6

Resim 6’da görüleceği üzere “global akreditasyon merkezi” kendisine ait verileri gizlemiş. Ancak bir Türk domain firması olan isimtescil firmasından domainin alındığı açık bir şekilde görülmektedir.

Yine aynı şekilde bu “global akreditasyon merkezi” ne hikmetse yalnızca “Türk firmaları” akredite etmiştir. Bununla beraber web siteleri ne hikmetse “Türkçe”dir.

Resim – 7

Resim 7’de görüleceği üzere ilgili “global akreditasyon merkezine(!)” ait twitter adresi İzmir’dedir. Yine aynı şekilde Resim 6’da göreceğiniz üzere web sitesinin yer aldığı sunucularda İzmir’dedir.

Bu domain’e benzer olarak nac-us.org ve eurasia-accreditation.org şeklinde domainlerde kurmuşlardır. Hepsi aynı sunucular üzerinde barındırılmakla beraber, global bir web sitesi görünümü verilmiştir. İccw.us adında kurdukları domainde aynı şekilde sahtekarlık için hazırlanmış bir domaindir.

Akreditasyon başvuru formu ise tamamen Türkçe hazırlanarak akıllarla dalga geçilmektedir :

http://nationalaccreditationcenter.org/wp-content/uploads/2019/03/FR-055-17025-Accreditation-Application-Form-for-Testing-Laboratories.pdf

Resim-8

Resim 8’de görülen adres bilgisi : Delaware, Newark – Christiana Corporate Newark 19713

Bu adresi Google üzerinden arttığınızda;

Amerika’da bulunan “Sanal Ofis” kiralayan “Regus” adlı kurumu göstermektedir. Yani ilgili adres yine “Sanal Ofis” olarak kullanılmaktadır.

Gelelim diğer bilgilere :

Resim-10

Resim 10’da görüleceği üzere “kendilerince bir akreditasyon şeması” oluşturarak IAF ve ILAC’ın APAC ve IHAF üzerinden NAC ile bağlantılı olduklarını iddia etmektedirler. Ancak ne APAC, ne IHAF, ne ILAC, ne de IAF böyle bir akreditasyon kurumunu tanımamaktadırlar.

Ayrıca yönetim şemasına dair en ufak bir bilgi bulunmamaktadır. Bu akreditasyon kurumunun yetkilisi kimdir? Yönetiminde kimler bulunmaktadır bilinmemektedir. Hiçbir akreditasyon kurumu bu konuda geride durmamaktadır.

69 thoughts on “SAHTE AKREDİTASYON ve DOLANDIRICILIKTA SON NOKTA ! ! ! NAC ve ICCW Adı altında kurulmuş sahte Akreditasyon Birimcikleri

Bir yanıt yazın