Güneşimiz bol ama D vitaminimiz eksik

Türkiye, uzun süren güneşli yaz ayları olan bir ülke ancak buna rağmen D vitamini eksikliği gittikçe büyüyen bir sorun. Tıbbi Biyokimya Uzmanı Dr. Cevdet Züngün, kaynağı güneş olan D vitamininin ülkemizdeki birçok kişide neden eksik olduğunu anlattı.

“Ülkemizin birçok bölgesinde yaz aylarında yeterince güneş görüyoruz. Önemli olan, D vitaminin vücudumuzdaki üretim yeri olan cildimizin, D vitamini sentezinin olmazsa olması ultra viyole B (UVB) ışınları ile ne kadar temas ettiği. Vücudumuzun yaz aylarında bile (deniz kenarında geçirdiğimiz tatil dönemlerini hariç tutulursa) neredeyse yüzde 80’inin kıyafetle örtülü olduğunu düşünürsek, cildimiz güneşten çok az faydalanıyor diyebiliriz.

DİRSEKLER VE DİZLER AÇIK

Tatil dönemlerinde bolca kullandığımız ve cildimizin güneşle temasını kesen güneş kremlerini de unutmayalım. Dikkat edilmesi gereken, cildimizin güneşle yeterli miktarda temasını sağlamak. Beyaz tenli bir kişinin yazın güneşli bir günde (10.00-14.00 saatleri arasında) dirsekler ve dizler açıkta olacak şekilde vücudunun büyük bir kısmı sadece 15-20 dakika güneşle direkt teması yeterli miktarda D vitamini sentezlemesine yetiyor.

D VİTAMİNİ KIŞINA DİKKAT

Bu şekilde sentezlenen D vitamini düzeyi ile ekim-kasım aylarına kadar idare edebiliyoruz. Çünkü D vitaminini vücudumuzdaki yağ dokularında yedekleyebiliyoruz. Ekim-kasım ayından itibaren güneş, D vitamini sentezlemede kullandığımız UVB ışınlarının etkisini kaybediyor. Yani D vitamini kışına giriyoruz ve D vitamini düzeylerimiz yaklaşık yüzde 75’imizden fazlasında düşük seyrediyor. Bu nedenle özellikle güneşle çok temas etme imkânı bulamayanlarda D vitamin takviyesi gerekiyor.”

 

EN BÜYÜK RİSK KANSER

Vücudumuzda D vitaminin eksikliği sonucu ortaya çıkan en önemli hastalığın kanser olduğunu belirten Dr. Cevdet Züngün, “Günümüzde, D vitamini eksikliğinde meme, prostat, akciğer ve kolon kanseri riski artarken yüksek D vitamini düzeyleri ise bu hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca bağışıklık sistemindeki rolü itibarıyla D vitamini eksikliğine bağlı olarak bağışıklık sistemi hastalıkları ile de ilişkisini gösteren yayınlar vardır. Örnek olarak multipl skleroz (MS) hastalığı verilebilir. MS hastalarında, MS ile ilişkili şikâyetlerin düşük D vitamini düzeylerinde arttığı, D vitamini takviyesi alanlarda ise bu şikâyetlerin azaldığı, yüksek kanıt düzeyi olan çalışmalarla ortaya konulmuştur” dedi.