fbpx

ŞEHİR HASTANELERİ AÇILIYOR Sağlık Bakanı : “20 bin sözleşmeli Diplomalı veya Sertifikalı personel alacağız” dedi

Sağlık Bakanı Müjdeyi Vermişti, Anadolu Ajansı  Editör  Masası’na konuk olan Bakan. Şehir Hastaneleri Açılıyor ve Sene sonuna kadar 20 bin sözleşmeli personel alacaklarını da dile getirdi.Sağlık Bakanı nın açıklamalarının satır başları şöyle:

Türkiye’de 179.000 Doktor ve 3,500 Hastanelerin tüm Birimlerin’de İSTİHDAM  edeceği Personelin Kalifiye, Eğitimli ve Sertifikalı olmasını talep ettiği gibi Doktorlar artık yanında çalışacak personelin tıbbi dokümantasyon ve hasta kabul sistemlerine vakıf olmasını bilhassa istemektedir.

BAŞVURU İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ

20 BİN PERSONEL ALINACAK

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 82040698/ Konu: Tıbbi Sekreter (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) İstihdamı GENELGE 2017/06

Hastanelerde Çalışmak İçin Almanız Gereken Sertifika 

ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru Formu

Lütfen Aşağıdaki Videoyu İzleyiniz

Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Tıbbı Sekreter (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) İstihdamı kapsamında mezuniyet olarak öncelik Sayıları az olan  önlisansa verildi. Lise ve ortaöğretim mezunlarından da alınacak. İşte genelgeden detaylar: Genelge’nin altı ve yedinci fıkrasında ”Diğer taraftan, hastanelerimizde otomasyon, veri kayıt girişleri ve benzeri bilgisayarla yürütülen işlemler için genellikle bu alanda sertifika sahibi kişiler arasından seçilen personel, hizmet alımı yolu ile istihdam edilerek çalıştırılmaktadır.

Sağlık bakanlığı kamu hastanelerine kpss siz personel alımı Sağlık Bakanlığı’na 20bin personel alımının yolu açıldı. Şehir hastanelerinde görev yapacak personellerin başvuruları 2017 yılında başlayacak.

Bursa, Ankara Bilkent ve Etlik,Yozgat,Elazığ,Adana , Çanakkale, Balıkesir, Gaziantep, Konya, Manisa,İstanbul Başakşehir, Isparta, Kocaeli, İzmir Bayraklı, Kayseri ve Mersin’de inşaatı süren 27 bin yatak kapasiteli 18 Şehir Hastanesinin, 2016-2017 yıllarında hizmet vermeye başlayacağı ,2018 yılı sonuna kadar da Türkiye genelinde toplam 43 bin yatak kapasiteli 34 şehir hastanesi vatandaşların hizmetine sunulacak olmasından dolayı on binlerce işsize iş kapısı olacaktır.

Hastanelere  hasta kabul sekreteri (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) ,güvenlik görevlisi,temizlik personeli,veri elemanı,klinik destek personeli,alınacaktır.personel alımlarının sınavsız yapıldığı düşünüldüğünde KPSS’siz alımla devlet kapısının da yolu açılmış olacaktır.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160. maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere;

Hastanelerin sağlık hizmeti veren kurumlar olması ve tutulan kayıtların tıbbi terminoloji bilgisini gerektirmesi nedeniyle özellikle; tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında; tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin, tıbbi sekreterlik (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) sertifika programına katılmış ve unvanını almış sağlık personelinin ve en az ortaöğretimden mezunların çalıştırılması uygun olacaktır.

Hizmet alımı ihalelerinde Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160’ıncı maddesinde tamamlanan görevleri yürütmek üzere sadece tıbbi sekreterlerin (Tıbbi Dokümantasyon ve Hasta Danışmanı) istihdam edileceğine ilişkin hususlarına yer verilecektir.” Bilgilerinizi, konuya ilişkin düzenlemelerin bu genelge esaslarına göre yapılması ve yürütülmesi hususunu önemle rica ederim.