fbpx

ŞEHİR HASTANELERİ AÇILIYOR Sağlık Bakanı : “20 bin sözleşmeli Diplomalı veya Sertifikalı personel alacağız” dedi

ELAZIĞ, VAN, GAZİANTEP, MANİSA şehir ve üniversite hastahaneleri  sağlık personeli alımları için hastahane yapımının % 50 den fazlasını tamamladı. Devlet Üniversitesi ( SEM )  Sürekli Eğitim Merkezi  ve MEB’e bağlı kurumlar proje ortaklığı ile düzenlenen bu Proje Kapsamında zaman kaybınız olmadan Uzaktan Eğitim Modülü ile  TIBBI SEKRETER’LİK EĞİTİMLERİ ALABİLİR, sertifikalarınızla iş başvurularınızı yapabilirsiniz.

Sağlık Bakanı Müjdeyi Vermişti, Anadolu Ajansı  Editör  Masası’na konuk olan Bakan. Şehir Hastaneleri Açılıyor ve Sene sonuna kadar 20 bin sözleşmeli personel alacaklarını da dile getirdi.Sağlık Bakanının açıklamalarının satır başları şöyle:

Türkiye’de 179.000 Doktor ve 3,500 Hastanelerin tüm Birimlerin’de İSTİHDAM  edeceği Personelin Kalifiye, Eğitimli ve Sertifikalı olmasını talep ettiği gibi Doktorlar artık yanında çalışacak personelin tıbbi dokümantasyon ve hasta kabul sistemlerine vakıf olmasını bilhassa istemektedir.

 

EĞİTİM BAŞVURUSU İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ

(Eğitim Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçerek Detaylı Bilgilendirme Yapacaktır.)


 

20 BİN PERSONEL ALINACAK

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: 82040698/ Konu: Tıbbi Sekreter (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) İstihdamı GENELGE 2017/06

ÜNİVERSİTE ONAYLI SERTİFİKA PROGRAMININ AMACI:

Devlet  Üniversitesi Tıp Sekreterliği Sertifika Programını tamamlayan sekreterler güçlü sekreterlik becerileri, tıbbi terminoloji ve tıbbi dokümantasyon bilgileriyle kamu veya özel sağlık işletmelerinde birçok fırsat elde edebilirler. Program katılımcıları tıbbi sekreterliğe hazırlar ve bu yönde var olan bilgi ve becerilerini geliştirir.

Devlet Üniversitesi onaylı 5 Sertifikalı Eğitim Paketinin bedeli SADECE  350 TL’dir

BU EĞİTİMDEN SONRA NERELERDE ÇALIŞABİLİRSİNİZ ?

Sağlık hizmeti sunan kurumlar başta yataklı tedavi kurumları olan hastaneler (Genel, özel dal, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri vb.), Hemşirelik Bakım, Geriatri merkezleri ve Evde Bakım Merkezleri yanında ayakta sağlık hizmeti sunucuları (doktor muayenehaneleri, diş hekimi muayenehaneleri, diğer sağlık personeli muayenehaneleri)  gibi sağlık birimlerince sunulan ayakta bakım merkezleri, tıbbi teşhis amaçlı laboratuvarlardır. Tüm bu sağlık kuruluşlarında tıbbi dokümantasyon işlevi söz konusudur.

2018 yılı raporuna göre, en fazla ilerleme kaydedilen şehir hastanesi  bin 607 yatak sayısı ile Kayseri’de kurulan hastane. Ankara-Bilkent’te yer alan hastanenin yüzde 70’i, Manisa’nın yüzde 58’i, Elazığ’ın yüzde 55’i, Eskişehir’deki şehir hastanesinin ise yüzde 40’ı şuan için hazır durumda.

Sağlık Bakanlığının 2020 yılına kadar şehir hastaneleri ile ilgili ulaşmak istediği hedefler ise şu şekilde:

 

EĞİTİM SİSTEMİ ve SERTİFİKALARIN GEÇERLİLİĞİ

Eğitim sistemi 2547 sayılı Yüksek Öğretim kanununa tabi Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezleri UZAKTAN EĞİTİM  Modülü ile verilecektir. Alacağınız sertifikalar Resmi Devlet Üniversitesi tarafından verildiği için Ömür boyu geçerlidir.

18 Yaşını Doldurmuş en az Orta Öğretim mezunu her T.C. vatandaşı bu programa katılabilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Tıbbı Sekreter (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) İstihdamı kapsamında mezuniyet olarak öncelik Sayıları az olan  önlisansa verildi. Lise ve ortaöğretim mezunlarından da alınacak. İşte genelgeden detaylar: Genelge’nin altı ve yedinci fıkrasında ”Diğer taraftan, hastanelerimizde otomasyon, veri kayıt girişleri ve benzeri bilgisayarla yürütülen işlemler için genellikle bu alanda sertifika sahibi kişiler arasından seçilen personel, hizmet alımı yolu ile istihdam edilerek çalıştırılmaktadır.

Sağlık bakanlığı kamu hastanelerine kpss siz personel alımı Sağlık Bakanlığı’na 20bin personel alımının yolu açıldı. Şehir hastanelerinde görev yapacak personellerin başvuruları 2017 yılında başlayacak.

Bursa, Ankara Bilkent ve Etlik,Yozgat,Elazığ,Adana , Çanakkale, Balıkesir, Gaziantep, Konya, Manisa,İstanbul Başakşehir, Isparta, Kocaeli, İzmir Bayraklı, Kayseri ve Mersin’de inşaatı süren 27 bin yatak kapasiteli 18 Şehir Hastanesinin, 2016-2017 yıllarında hizmet vermeye başlayacağı ,2018 yılı sonuna kadar da Türkiye genelinde toplam 43 bin yatak kapasiteli 34 şehir hastanesi vatandaşların hizmetine sunulacak olmasından dolayı on binlerce işsize iş kapısı olacaktır.

Hastanelere  hasta kabul sekreteri (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) ,güvenlik görevlisi,temizlik personeli,veri elemanı,klinik destek personeli,alınacaktır.personel alımlarının sınavsız yapıldığı düşünüldüğünde KPSS’siz alımla devlet kapısının da yolu açılmış olacaktır.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160. maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere;

Hastanelerin sağlık hizmeti veren kurumlar olması ve tutulan kayıtların tıbbi terminoloji bilgisini gerektirmesi nedeniyle özellikle; tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında; tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin, tıbbi sekreterlik (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) sertifika programına katılmış ve unvanını almış sağlık personelinin ve en az ortaöğretimden mezunların çalıştırılması uygun olacaktır.

Hizmet alımı ihalelerinde Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160’ıncı maddesinde tamamlanan görevleri yürütmek üzere sadece tıbbi sekreterlerin (Tıbbi Dökümantasyon ve Hasta Danışmanı) istihdam edileceğine ilişkin hususlarına yer verilecektir.” Bilgilerinizi, konuya ilişkin düzenlemelerin bu genelge esaslarına göre yapılması ve yürütülmesi hususunu önemle rica ederim.

Bir cevap yazın