fbpx

Cezayir’deki 1635 Türk vatandaşı yurda döndü

Cezayir’deki 1635 Türk vatandaşı yurda döndü

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uçuşların askıya alınmasından dolayı Cezayir’de kalan ancak Türkiye’ye dönmek isteyen 1635 vatandaşın ülkeye getirildiğini bildirdi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kıran, vatandaşların Türkiye’ye getirilmelerine ilişkin, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş’a ve Türk Hava Yolları’na teşekkür etti.

Kıran, mesajında, “Cezayir’de bulunan 1635 vatandaşımızı, ülkedeki ağır koşullara rağmen olağanüstü gayret ve titiz bir operasyon sonucunda ülkemize getirdik.” ifadesini kullandı.

Manisa

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, bugün Cezayir’den gelen 299 Türk vatandaşı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumunun Yunus Emre Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi. 

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na inen yolcular, Manisa Büyükşehir Belediyesine ait dezenfekte edilmiş otobüslerle öğrenci yurduna getirildi.

Otobüslerden 5’erli gruplar halinde ve sosyal mesafeyi koruyarak inen yolcular, AFAD ve UMKE ekiplerinin yurt bahçesinde kurduğu çadırda sağlık kontrolünden geçirildi.

Ateşleri ölçülen, elleri dezenfekte edilen ve eldiven verilen vatandaşlar, yurtta 14 gün karantinada kalacak.

30 Mart’ta ABD ve Etiyopya’dan getirilen 319 Türk vatandaşı Manisa’da karantinaya alınmıştı. Cezayir’den getirilen Türk vatandaşlarıyla beraber kentteki yurtlarda karantinaya alınan kişi sayısı 618’e yükseldi.

Aydın

Cezayir’den getirilen Türk vatandaşlarından 450’si ise tedbirler kapsamında, 14 günlük karantina sürelerini geçirmeleri için Aydın’ın Söke ve Efeler ilçesindeki öğrenci yurtlarına yerleştirildi. 

Uçakla İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na getirilen vatandaşlar, ateşleri ölçüldükten sonra otobüslere bindirilerek güvenlik önlemleri altında Aydın’a ulaştı.

Maske takan ve sosyal mesafeye uygun şekilde oturan 160 vatandaş Söke Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Meryem Yazıcıoğlu Yurdu’na yerleştirildi.

Yine Cezayir’den gelen 290 kişi ise otobüslerle Efeler ilçesindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Adnan Menderes Öğrenci Yurdu’na getirildi. 

Burada özel kıyafetli ekiplerce karşılanan 290 kişinin ateşi ölçüldü ve kayıtları yapıldı. 

Cezayir’den gelen vatandaşlardan Ahmet Özyolu, çalışmak için Cezayir’e gittiğini söyledi.

Türkiye’ye döndüğü için çok mutlu olduğunu söyleyen Özyolu, “Devletimizden Allah razı olsun. Bizi geldi oradan aldı, buraya kadar getirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan binlerce kez razı olsun. Öyle büyük bir reis hiçbir yerde yok. Bizi burada en güzel şartlarda ağırlayacaklar. Bizlere bakacaklar. İnşallah evimize sağlıklı bir şekilde döneceğiz.” dedi. 

Kayıtları tamamlanan vatandaşlar işlemlerinin ardından odalarına yerleştirildi. 

Çalışmaları, Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, AFAD İl Müdürü Ramazan Harman ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu takip etti. 

Şanlıurfa

Cezayir’den getirilen Türk vatandaşlarından 321’i de 14 günlük karantina sürelerini geçirmeleri için Şanlıurfa’daki öğrenci yurduna yerleştirildi.

Uçakla Gaziantep’e getirilen vatandaşlar, ateşleri ölçüldükten sonra otobüslere bindirilerek güvenlik önlemleri altında Şanlıurfa’ya hareket etti. 

Osmanbey Yerleşkesi’ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurtlarına giriş yapan vatandaşların maske taktıkları ve sosyal mesafeye uygun şekilde oturdukları görüldü. 


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.