fbpx

Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti

Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti

Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti

Antalya, Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonları, gerekli tedbirleri alarak yeniden müşteri kabul etmeye başladı. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı ) 

Kuaför ve berberlerin, yoğunluk oluşmasını engellemek amacıyla getirilen kurallara uyarak müşterilerini randevu ile ya da sırada bekleterek içeri aldıkları gözlendi. 

Kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde koltuk sayılarının azaltıldığı salonlarda müşteriler arasında birer koltuk boşluk bırakılmasına dikkat edilirken, 09.00-21.00 arasında hizmet verecek işletmelerde çalışanların ve müşterilerin maske ve eldiven taktığı görüldü.

Taksim’deki iki işletmenin sahibi Abdullah Karataş, AA muhabirine, yaklaşık 2 aydır kapalı olan kuaför salonlarını tekrar açtıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Salonlarında tek kullanımlık malzemeler kullandığını aktaran Karataş, şunları kaydetti:

“Müşterilerimizi randevu sistemiyle ya da bekleterek dükkana alıyoruz. İki aydır kapalıydık, ödemelerimiz konusunda biraz sıkıntı çektik ama şu an salonların açılmasından memnunuz. Yapılan işlemler sırasında maske kullanıyoruz, müşterileri de maskesiz dükkana almıyoruz.”

Antalya

Antalya’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonları, bugün itibarıyla iş yerlerine yeniden hizmete açtı. Saat 09.00’da kapılarını açan şehrin işlek bölgelerindeki berberlerde, randevu sistemiyle çalışıldığı için yoğunluk oluşmadığı görüldü. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların eldiven kullandıkları ve maske taktıkları görüldü. İş yeri sahipleri de sosyal mesafeyi korumak amacıyla dükkanlarında fazla müşteri bulunmasına müsaade etmedi. İş yeri çalışanları koltuğa oturan her müşteri öncesinde ellerini dezenfekte etti, müşteriye özel steril eldiven kullandı. 

Serik Belediyesince kurulan 6 ayrı ekip, ilçedeki berber, kuaför ve güzellik salonlarında düzenli olarak dezenfeksiyon çalışması yaptı. Çalışmanın süreceği bildirildi. Kentte bir süredir kapalı olan dükkanlar da dualar eşliğinde açıldı.

Tekirdağ

Tekirdağ’da da berberler maske ve eldiven takarak faaliyete başladı.

Berber Osman Yiğit, gerekli tedbirleri aldıktan sonra müşterilerini randevu sistemiyle kabul ettiklerini söyledi.

Uzun aradan sonra tekrar işlerine başladıkları için mutlu olduklarını dile getiren Yiğit, “Halkımızın sağlığı için devletimiz karar almıştı. Dükkanlarımızı kapatmıştık. Yeni tedbirler alınıp, müşterilerin ve kendi sağlığımızın korunmasıyla bugünden itibaren çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Edirne

Edirne’deki berberler de hafta sonu dezenfekte edip müşterilere hazırladıkları berber salonlarını açtı.

Önceden randevu alınması yoluyla sırası gelen müşteriler berber koltuğuna oturdu. Hem berberler hem de müşterilerin maske taktığı, bazı berberlerin ise siperli maske ile kendilerini koruduğu görüldü.

 

Sivas

Sivas’ta sabah saat 09.00’da dükkanlarını açan berber ve kuaförler, ilk müşterilerini kabul etti. 

Belirlenen hijyen koşullarını yerine getiren berberler, randevu sistemine göre faaliyet gösteriyor. 

Berber, kuaför ve güzellik salonları çalışanlarının maske kullandıkları görülürken, müşteriler ise işleme göre maskeyi çıkardı. 

İş yerlerinde aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edilmediği de görüldü. 

Yozgat

Yozgat’ta berber ve kuaförler yaklaşık 2 ay sonra iş yerlerini açarak hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyor. 

Randevu sistemiyle çalışan berber ve kuaförler ilk müşterilerini tıraş etti. 

Berber İbrahim Selvi, 50 gün sonra iş yerlerini açmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, “Bütün hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Saat 09.00 itibarıyla işimize başladık, müşterilerimizi bekliyoruz.” dedi. 

Konya

Konya’da kontrollü şekilde faaliyete geçen işletmelerde günün ilk saatlerinde yoğunluk yaşanmadı, vatandaşların büyük kısmı tedbirler kapsamında “Evde kal” çağrısına uymaya devam etti.

Konya’nın Merkez Selçuklu ilçesindeki kuaför salonunda hizmet veren ve 21 Mart’tan bu yana kapalı olan işyerini açan berber Ali Can Uysal (27), kararın sevincini ilk müşterisini ücretsiz tıraş ederek kutladı. Kuaför salonunda sabahın ilk saatlerinden itibaren tedbirlerini en üst düzeyde aldığını belirten Uysal, şöyle devam etti:

“Uzun zamandır iş yerimiz kapalıydı, bugünden itibaren hizmet vereceğiz ama kurallara uyarak. Ben de bir aile babasıyım. Evime virüs taşımak istemem. Bu nedenle her şeye dikkat edeceğiz ama dükkanımızı açabildiğimiz için mutluyum. Kendime bir söz vermiştim, ‘Ne zaman açılırsak, ilk müşterimi ücretsiz tıraş edeceğim.’ diye. Bugün bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” 

Uysal, kuaför salonundaki tüm teçhizatların sterilize edildiğini, ayrıca her müşteriden sonra kullanılan her malzemenin tekrardan dezenfektanlarla temizlediğini de sözlerine ekledi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da sabah saat 09.00’da berber, kuaför ve güzellik salonları kontrollü olarak hizmete açıldı. Berber, kuaför ve güzellik salonları çalışanlarının da müşterilerin de hijyen kurallarına riayet ettiği gözlendi. İş yerlerinde aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edilmediği de görüldü.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında uygulanacak kurallar

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeye göre berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanlar maske kullanacak, müşteriler ise işleme göre maskeyi çıkarabilecek. Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zemin dezenfekte edilecek, her işlem sonrasında bu dezenfeksiyonun tekrarlanması sağlanacak.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.